Dôležité: Prečítajte si naše mimoriadne opatrenia počas platnosti núdzového stavu SR. Viac info
Sme otvorení! Pracujeme v štandardnom režime za prísnych hygienických podmienok.
Dlhovekosť a multifunkčný dizajn
Zľavy a akcie na nábytok
Široká ponuka dubového nábytku

Dilatačné spoje nábytku

Ako funguje dilatácia v masívnom nábytku?
12. októbra 2017 dubuadmin
V Blog

Dilatačné mechanizmy nábytku sú v dnešnej dobe nevyhnutnosťou

Rozdielne podmienky v minulosti a dnes

Nároky na kvalitu a hlavne trvácnosť dubového nábytku sa počas rokov neustále vyvíjali. V dnešnej dobe musíme prihliadať na mnohé nové aspekty, akými sú klimatické zmeny či technologické inovácie, na ktoré si ľudia museli privyknúť. Rovnako sa novým podmienkam prispôsobuje aj napríklad drevo a drevený nábytok.

Súčasní výrobcovia nábytku musia na rozdiel od tých prvotných brať do úvahy aj iné hľadiská pri úprave produktov. V minulosti neexistovalo vykurovanie plynom, podlahové kúrenie alebo klimatizácie a zmeny teplôt medzi ročnými obdobiami neboli až také výrazné ako dnes. Tradičný masívny nábytok sa preto musel adaptovať na nové podmienky v domácnosti.

Aj keď by si drevo v podobe nábytku po dôkladnom procese sušenia malo zachovať rovnaký objem, miernemu pohybu sa nevyhne. Je bežné, že hrubozrnná štruktúra masívneho dreva reaguje na výrazné zmeny vlhkosti či teploty, čo môže v niektorých prípadoch viesť k sťahovaniu či rozpínaniu dreva. Ak je ovzdušie príliš nasýtené, drevo absorbuje vlahu a zväčší svoj objem. Ak je naopak suché, stratí vlahu a zmrští sa.

Kvôli tomu sa v rámci zabezpečenia proti akýmkoľvek zmenám vo výzore a zachovania estetickej hodnoty nábytku sa na solídny nábytok umiestňujú dilatačné spoje.

Druhy dilatačných spojov

Jeden z viacerých druhov dilatačných spojov má pri normálnej teplote veľkosť dilatačnej škáry približne 3 mm. Veľmi studené počasie spôsobí jeho zmenšenie na 2mm a horko zase zväčšenie na 4 mm. Tento typ spoja výborne reaguje aj na väčšie zmeny v prostredí a je schopný regulovať zvýšenú rozpínavosť dreva v súvislosti s meniacim sa tlakom.

Ďalším typickým spojom sú o seba opreté kusy nábytku. Sú takmer nebadateľné a umožňujú dreveným doskám prirodzene kĺzať pri akejkoľvek tlakovej zmene v dreve, pričom bránia tomu, aby sa drevo vydulo alebo inak narušila jeho štruktúra.

Iným typom spoja je lepenie drevených plôch. Na spájanie dubového nábytku sa používajú ekologické lepidlá na vodnej báze, ktoré nijako nenarúšajú prirodzenú stavbu dreva. Vďaka prírodnej podstate sú ich reakcie na zmeny ovzdušia totožné s reakciami dreva a v porovnaní s konštrukčnými spojmi nedochádza pri prípadnom pohybe k žiadnemu poškodeniu nábytku.

Existuje mnoho ošetrovacích prostriedkov vyvinutých špeciálne na to, aby tieto procesy v drevenom nábytku spomalili, ale úplne ich zastaviť nedokážu. Pre regulovanie prirodzeného pohybu dreva sú preto dilatačné spoje nevyhnutnou súčasťou masívneho nábytku.

Komentárov (0)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*