Dôležité: Prečítajte si naše mimoriadne opatrenia počas platnosti núdzového stavu SR. Viac info
Sme otvorení! Pracujeme v štandardnom režime za prísnych hygienických podmienok.
Dlhovekosť a multifunkčný dizajn
Zľavy a akcie na nábytok
Široká ponuka dubového nábytku

Vintage štýl v interiéri (Štýly bývania: 3. časť)

Vintage štýl v interiéri (Štýly bývania: 3. časť)
3. júla 2018 dubuadmin
V Blog

Vintage štýl – harmónia medzi starým a novým

Vintage štýl je podmanivý typ interiérového dizajnu, imponujúci hlavne zberateľom či romantickým dušiam, ktorí našli nostalgické čaro všetkého starého a ošumelého. Vintage ale nemusí znamenať len všetko staré. Vintage síce patrí medzi populárne štýly interiéru, no málokto si dnes praje mať namiesto domova múzeum starožitností. Ako by mal teda vyzerať pravý vintage štýl v interiéri?

Čo je vintage?

V angličtine slovo vintage znamená historický, klasický, ale aj výberový. Pôvodne sa totiž toto slovo vzťahovalo na jedinečné ročníky vína či whisky. Neskôr sa začalo používať ako pomenovanie všetkého starého a dobrého. Vintage dáva znovu priestor opotrebovaným kúskom, na ktorých sa už podpísal zub času. Klasiku spojenú s prvkami moderny z prvej polovice minulého storočia citlivo vnáša do súčasného interiérového dizajnu a domov tak nadobúda osobitú atmosféru nostalgie.

Vintage vs. retro štýl

Mnohí si vintage štýl mýlia s retro štýlom. No aj keď sú si tieto štýly bývania podobné, sú medzi nimi aj zásadné rozdiely. Vintage sa orientuje na pôvodný, kvalitný nábytok s minulosťou. Je zároveň romantickejší, jemnejší ako retro štýl a pôsobí zdobenejšie a viac žensky. Na rozdiel od veselých, výrazných farieb retro štýlu sa vintage zameriava na neutrálne, pastelové odtiene. Nehľadajte v ňom ani geometrické vzory typické pre retro. Namiesto nich nájdete nežné kvetinové vzory či čisté, tlmené farby.
Je ale nutné dodať, že vintage dizajn čerpá inšpiráciu z rozličných typov historického bývania, preto sa môže dopĺňať aj s inými štýlmi interiéru. Ideálne spojenie k nemu tvorí napríklad industriálny, škandinávsky, vidiecky ale aj minimalistický štýl.

Vintage oceňuje kvalitný masívny nábytok

Štýl vintage vyzdvihuje tradície a život našich predkov, čo znamená využívanie klasických materiálov, ako sú drevo, kov, sklo či keramika. Na vintage nábytku musí byť vidieť, že si už čo to prežil, čo sa dá dosiahnuť iba pri kvalitných materiálov. Preto je pre vintage nábytok typické najmä masívne drevo, z ktorého sú vyrobené masívne komody, príborníky, presklené vitríny, knižnice, skrinky, stolíky či masívna truhlica. Štýl vintage podtrhne aj biely nábytok z masívu, ktorý priestory rozjasní a zjemní.

Za vintage postele sú považované drevené postele s vyšším čelom. K nábytku do vintage kuchyne neodmysliteľne patrí aj jedálenský stôl z masívu a rustikálna kuchynská linka,  pričom celkový dojem umocnia aj kuchynské spotrebiče starodávneho vzhľadu.

Nezabúdajte na detaily

Masívny nábytok získa nádych starobylosti aj vďaka detailom, ktoré jeho vizáž vhodne doplnia. Ideálnou voľbou je vintage komoda z masívu či iný vintage nábytok s kovovými úchytkami. Na zahodenie nie je ani priznané opotrebenie alebo patina na nábytku, ktorá sa dnes dá dosiahnuť aj umelo, ako napríklad má napríklad naša biela vintage posteľ. Nábytok z masívu je pri správnej starostlivosti v domácnosti schopný prežiť celé generácie a po rokoch každý škrabanec nadobudne špeciálnu citovú hodnotu.

Aké sú ideálne vintage doplnky?

Vintage štýl sa riadi heslom “v jednoduchosti je krása”. Jemné farby na podlahe a stenách či jedna stena s tapetou s motívom kvetov sa spájajú s detailmi v podobe doplnkov. Dizajn vintage je postavený na dekoráciách ako sú zdobené vankúše, košíky či keramiky. Dôležitým aspektom je aj osvetlenie, ktoré sa nesie v duchu krištáľových lustrov, kovu a porcelánu. Skvelým doplnkom sú viaceré keramické lampy s tienidlami. Priestory vintage izby dotvorí aj zrkadlo v masívnom ráme či starožitné hodiny.

 

Komentárov (0)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*