Dôležité: Prečítajte si naše mimoriadne opatrenia počas platnosti núdzového stavu SR. Viac info
Sme otvorení! Pracujeme v štandardnom režime za prísnych hygienických podmienok.
Dlhovekosť a multifunkčný dizajn
Zľavy a akcie na nábytok
Široká ponuka dubového nábytku

Ako odstrániť škvrny z nábytku?

Ako odstrániť škvrny z nábytku?
13. júna 2018 dubuadmin
V Blog

Nehody sa občas stávajú v každej domácnosti. Prezradíme vám účinné triky na škvrny na nábytku od tepla či vody!

Masívny nábytok z dubového dreva patrí k najodolnejším druhom nábytku. Počas výroby tiež prechádza procesom špeciálneho ošetrenia proti vplyvom prostredia či škodcom. Nevyhne sa však prirodzenému zaťaženiu každodenným používaním. Masívny stôl je namáhaný najmenej trikrát denne, sedem dní v týždni počas celého roka. Môžu sa preto na ňom časom pri neopatrnom zaobchádzaní objaviť škvrny od tepla či vody. Poznajú to najmä domácnosti s deťmi, ale škvrny na nábytku môžu vzniknúť aj pri rodinných oslavách či posedeniach. Zvyčajne zmiznú po preleštení povrchu ošetrujúcim voskom alebo olejom. Ak to však nepomôže, je treba podniknúť iné kroky, ktoré sú mnohokrát ľahšie ako oprava laku na nábytku neprírodného typu. Prinášame vám pár tipov, ako sa dá jednoducho zbaviť rôznych typov škvŕn na nábytku.

Teplom proti teplu

Stáva sa, že na drevený nábytok nedopatrením položíme horúci hrniec či šálku, čo na ňom môže zanechať biele škvrny. Bude to znieť zvláštne, ale jedným z najefektívnejším spôsobov, ako odstrániť škvrny od tepla na drevenom nábytku, je vystaviť ho ďalšiemu teplu. Postačí na to obyčajná žehlička. Predtým ale treba povrch dôkladne očistiť a vysušiť. Potom poškodené miesto prekryjeme čistým bavlneným uterákom a prejdeme po ňom žehličkou, nastavenou na strednú teplotu.  Pri tejto technike treba dávať pozor, aby sme to s teplom neprehnali a aby sa žehlička priamo nedotkla dreveného povrchu.

Populárnou metódou je aj použitie zubnej pasty a sódy bikarbóny. V pomere 1:1 vytvoríme zmes, ktorú jemne natrieme na škvrnu a necháme pôsobiť (čas závisí od rozsahu poškodenia). Následne ju utrieme suchou handrou a preleštíme voskom.

Ak poškodenie preniklo hlbšie do dreva, je potrebné povrch trochu zbrúsiť. Dosiahneme to použitím abrasívnych pást. Niektoré z nich si môžeme pripraviť aj doma, napríklad zmiešaním cigaretového popola s trochou olivového oleja. Potom ňou stačí už len pretrieť nábytok z masívu v smere textúry dreva a použiť ošetrujúci vosk.

 

čistenie nábytku

Ako vyčistiť drevený nábytok a odstrániť odolné škvrny?

Ak na škvrny na drevenom nábytku nezaberajú ľahšie postupy, môžeme skúsiť dlhší, kombinovaný proces ošetrenia, ktorý drevo precízne vyživí.

  1. Povrch musíme najprv pretrieť handričkou s malým množstvom teakového oleja. Necháme ho úplne vstrebať a pokračujeme.
  2. Do poškodenej často votrieme kúsok masla tak, aby ním bola škvrna celkom pokrytá. Necháme pôsobiť 12 hodín (alebo počas noci) a utrieme.
  3. Spravíme si pastu z popola a olivového oleja a rozotrieme po fľaku prstom. Necháme pôsobiť ďalších 12 hodín a zotrieme.
  4. Následne fľak prekryjeme uterákom a krúživými pohybmi po ňom prechádzame žehličkou s nastavením na strednej teplote.
  5. Pokračujeme, kým škvrna nie je úplne odstránená. Potom na povrch už len aplikujeme leštidlo alebo vosk na drevo.
škvrny na nábytku

Fľaky na nábytku po vode, alkohole a iných tekutinách

V každej domácnosti sa občas niečo vyleje. Tekutiny treba z prírodného dreva ihneď utrieť, inak môžu zanechať nepekné škvrny. Pri prípitkoch na oslavách nie je neobvyklé, že časť z nich skončí aj na stole. Biele škvrny na nábytku od alkoholu či iných tekutín sa najlepšie sa odstraňujú zmesou z popola a oleja alebo postupmi ako pri škvrnách od tepla. Na červené víno zase zaberá posypanie soľou.

Čierne škvrny po vode alebo škvrny s tmavým odtieňom znamenajú, že tekutina prenikla hlbšie do štruktúry dreva. Jednoduché spôsoby odstránenia teda na ne neplatia. Skúsiť na ne môžeme najprv zmes z pasty a sódy bikarbóny, ktorú na postihnuté miesto nanesieme a necháme pôsobiť niekoľko hodín. V prípade neúspechu je potrebná dôkladnejšia obnova dreveného nábytku. Povrch musíme zbrúsiť a vybieliť nanesením roztoku kyseliny šťaveľovej alebo bielidla. Necháme pôsobiť dlhší čas, kým nedosiahneme pôvodnú farbu. Následne zvyšky bielidla zotrieme handrou a octom, aby sme zabránili ďalšiemu bieleniu. Povrch s prípadnou odchýlkou vo farbe môžeme po vysušení ešte zbrúsiť a namoriť. Napokon natrieme vrstvou vosku či oleja.

Všetky postupy sú účinné pri ľahšie poškodenom povrchu. Pri silnom poškodení dreva zverte nábytok radšej do rúk profesionála. Treba ale myslieť hlavne na to, že najlepším spôsobom ako ochrániť nábytok pred poškodením, je prevencia. Postačia na to aj obyčajné podložky pod poháre a iný kuchynský riad.

Komentárov (0)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*