Ostatné

Povaha dubového nábytku

Základné vlastnosti dubového nábytku

Každý kus je unikát

Tak ako sa jeden strom odlišuje od druhého, tak aj každý drevený nábytok je jedinečný. Pre masívny nábytok je príznačné nekonečné množstvo variácií vo farbe i v textúre, preto ani napriek rovnakým konečným úpravám nebudú existovať dva úplne identické produkty.

Tieto prirodzené povahové prvky sú prítomné i v našom dubovom nábytku, avšak na trvácnosť či pevnosť dreva nemajú absolútne žiadny efekt. Práve naopak, dodávajú jeho vzhľadu osobité čaro a originálny, nenapodobniteľný charakter.

Živý nábytok

Pretože väčšina druhov masívu má hrubú textúru dreva, aj dubový nábytok sa bude rozťahovať a sťahovať na základe zmien vlhkosti a teploty prostredia aj po aplikovaní všetkých potrebných ochranných úprav. Takéto správanie dreva je však úplne normálne, a keďže vlhkosť preniká najmä okrajovými pórmi, prípadný pohyb vznikne skôr na jeho koncoch ako v strede. Všetko je podriadené danému prostrediu a možné obmeny závisia najmä od zmien vlhkosti vzduchu počas ročných období.

Výsledný produkt z masívneho dreva je najčistejším vyjadrením prírody. Jeho krása ale nespočíva iba v opracovaní. Dubové drevo rastie postupne a dospelosť dosahuje približne v 80-ich rokoch. Po spracovaní často začína druhý život ako kus domáceho nábytku, ktorý môžu ctiť a obdivovať aj budúce generácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

For security, use of CloudFlare's Turnstile service is required which is subject to the CloudFlare Privacy Policy and Terms of Use.