Blog

Shabby chic štýl (Štýly bývania: 5. časť)

Komoda a postel v style Shabby Chic

Shabby chic štýl vyzerá ako nedbalá romantická elegancia ošúchaných vecí v modernom domove.

Kto stojí za štýlom shabby chic?

Nie je časté, aby jednotlivé štýly bývania mali zosobneného autora. V prípade Shabby chic to však má na svedomí konkrétna osoba. Za zakladateľku tohto štýlu môžeme považovať britskú dizajnérku Rachel Ashwell. Starý nábytok použila v kombinácii s novým tak originálne, že okamžite zaujal hlavne umeleckú a bohémsku spoločnosť. Pre nový štýl shabby chic bol viditeľnou inšpiráciou vintage, toskánsky a provensálsky štýl. Niet divu, že sa Vám mohli tieto štýly zdať mimoriadne podobné. často sa aj prelínajú. Rovnako v štýle Shabby chic badať i vplyv britskej nadčasovostiškandinávskej čistoty.

Shabby chic štýl prepája nostalgiu starých vecí štýlu vintage s nežnou eleganciou provensálskeho dizajnu. Kombinuje ich aj s ďalšími interiérovými prvkami, ktoré zvýrazňujú krásu a výnimočnosť nedokonalostí. Synonymom pre shabby chic je preto aj ošarpaná či nedbalá elegancia. 

Čo je typické pre shabby chic?

Shabby chic štýl definuje predovšetkým interiér s nádychom histórie a romantiky. Dominuje v ňom biela farba na stenách i nábytku. Jemným spestrením je tiež tehlová stena natretá nabielo. Farebná škála okrem bielej pripúšťa aj krémovú, staroružovú, bledomodrú, sivastú či orgovánovú. Pri zariaďovaní je najvyhľadávanejším druhom masívny nábytok, v odtieňoch klasickej bielej aj smotanovej. Biely nábytok miestnosti opticky zväčší, vďaka čomu nebudú pôsobiť stiesnene.

Ošarpaný výzor a kombinovanie nesúrodých prvkov

Dôležitým prvkom je aj ošúchaný vzhľad, ktorý je príznačný pre nábytok s patinou. Rovnako si ho však môžete vytvoriť sami odieraním brúsnym papierom alebo dokonca reťazou, až kým nedosiahnete želaný efekt. Najpodstatnejším faktorom pri shabby chic interiéri je kvôli tomu cit pre detail a láska k nedokonalostiam.

Vyváženosť je pri kombinovaní viacerých štýlov na mieste. Nábytok i drobnosti síce tvoria podstatnú súčasť, priestory však zbytočne neprepcháva. Umožňuje im dýchať a napriek zmiešaniu viacerých typov dizajnu pôsobí uceleným dojmom. Dosiahnuť dokonalú súhru nového a starého je náročné, pri správnom pomere budete ale odmenení nadčasovou domácnosťou s osobitým šarmom.

Dekorácie a doplnky Shabby chic

Výraznou súčasťou shabby chic štýlu sú nepochybne kvety. V shabby chic interiéri panujú hlavne romantické pivonky, ruže a hortenzie, ktoré miestnosť osviežia a vnesú do nej kus ženskosti. Podstatným prvkom je aj osvetlenie v podobe rôznych svietnikov, sviečok či krištáľových lustrov. Nemôžu chýbať ani stolné lampy so zaujímavými vzormi a tienidlami, čo priestor zjemnia a zútulnia. Neodmysliteľnými sú aj doplnky ako vankúše, čipka, nástenné hodiny, truhlice, prútené alebo ratanové košíky, zrkadlá s masívnym rámom či ľahké záclony s kvetinovým vzorom alebo čipkou. Krásne dekorácie si môžete vytvoriť aj sami. Obľúbeným a pomerne ľahkým spôsobom, ako dosiahnuť shabby chic interiér, je napríklad tzv. dekupáž, teda servítková technika, ktorú hravo dosiahnete jemným nanášaním ochranného prípravku Frenchic Finishing Coat cez vzor servítky, ktorá sa Vám pozdáva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

For security, use of CloudFlare's Turnstile service is required which is subject to the CloudFlare Privacy Policy and Terms of Use.