Dôležité: Prečítajte si naše mimoriadne opatrenia počas platnosti núdzového stavu SR. Viac info
Sme otvorení! Pracujeme v štandardnom režime za prísnych hygienických podmienok.
Dlhovekosť a multifunkčný dizajn
Zľavy a akcie na nábytok
Široká ponuka dubového nábytku

Škandinávsky štýl (Štýly bývania: 2. časť)

Škandinávsky štýl (Štýly bývania: 2. časť)
3. júla 2018 dubuadmin
V Blog

Jednoduchosť, vzdušnosť a funkčnosť s estetickým cítením – aj o tom je škandinávsky štýl!

Škandinávsky štýl, severský štýl alebo nórsky štýl bývania sú čoraz viac skloňované pojmy, ktoré ale predstavujú rovnaké hodnoty – čisté línie, jednoduchosť, kvalitu a funkčnosť. Severské národy sa riadia zásadou menej je niekedy viac, čo preniesli aj do svojich domácností a životného štýlu. Vďaka vysokej praktickosti a nadčasovosti sa dnes severský dizajn zaraďuje medzi najobľúbenejšie štýly interiérov.

Severský štýl čerpá inšpiráciu z prírody

Inšpiráciou pre škandinávsky štýl je predovšetkým nádherná okolitá príroda a špecifická klíma studených krajín severnej Európy. Dlhé, mrazivé zimy ľudí nútili zdržiavať sa väčšinu času vo vnútri. Chceli sa preto vo svojich domovoch cítiť čo najpríjemnejšie bez toho, aby cítili akúkoľvek stiesnenosť, ktorá počas zimných dní panovala vonku.

Prírodné materiály a čisté línie

Škandinávsky dizajn využíva prírodné materiály ako drevo, vlna, kožušina a koža. Preferované je drevo v bledých farbách, ktoré do príbytku vnáša útulnú a prívetivú atmosféru domova. Vyhľadávaným je pevné a odolné drevo, ako je aj dub biely, z ktorého nemajú len nábytok, ale aj podlahy či dekorácie. Dubové drevo sa vyskytuje v prírodnej podobe, prípadne natreté na bielo. Typickými sú pre škandinávsky interiér veľké masívne skrine a otvorené knižnice s úhľadne usporiadanými policami. Podstatnou črtou je zachovať neutrálnosť, čisté línie a zaoblené hrany na nábytku, ktoré sú typickou črtou pre nábytok z masívu, napríklad naše jedálenské stoly bez ostrých hrán oceňujú hlavne rodiny s deťmi.

masívna kuchyňa

Vzdušná a svetelná severská domácnosť

Škandinávsky štýl je predovšetkým o vzdušnosti, minimalizme a funkčnosti bývania v spojení s estetickosťou. Kvôli nedostatku denného svetla sú pre zachovanie svetlosti prostredia nevyhnutnosťou veľké okná bez závesov, prípadne s ľahkými záclonami. Podstatné je aj osvetlenie, pričom namiesto jedného centrálneho svetla sa viac uplatnia stojace lampy či stolné lampy alebo sviečky. Ak nestačia na dosiahnutie žiarivého efektu svietidlá, podsvietené vitríny z masívu vedia už len s pomocou fazetového skla rozohrať krásnu svetelnú hru s lúčmi slnka.

Neutralita, nadčasovosť a svetlé farby

Dôležitými pre škandinávsky štýl sú tiež neutralita, dlhovekosť a trvácnosť, kvôli čomu sa sústreďuje na kvalitný, vkusný a nadčasový nábytok. Odmieta preplnené miestnosti a uprednostňuje solitérne rozmiestnený drevený nábytok. Prírodné materiály a neutrálne svetlé farby sú pre severský dizajn základom, vďaka čomu je vhodný aj pre menšiu domácnosť, ktorú bledé odtiene opticky zväčšia. Základnými farbami sú okrem prírodnej štruktúry dreva odtiene bielej, čiernej alebo pastelových farieb. Moderný škandinávsky štýl používa ako formu akcentu výrazné farby, ktoré dominujú predovšetkým na doplnkoch. Hrejivú atmosféru si škandinávska domácnosť dopĺňa aj dekami, vankúšmi či kožušinami. Vhodnými sú aj taburetky z masívu alebo s koženým poťahom, ktoré miestnosť zútulnia.

Komentárov (0)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*