Blog

Škandinávsky štýl (Štýly bývania: 2. časť)

Škandinávsky štýl bývana - Dubu.sk

Škandinávsky štýl bývania preferuje jednoduchosť. Hádam aj vety v tomto článku by mali byť jednoduché a len čierno biele. Vzdušnosť a funkčnosť s estetickým cítením, škandinávsky štýl nevyžaduje veľa, skôr prikazuje málo.

Severský štýl čerpá inšpiráciu z prírody

Škandinávsky alebo inak známy aj ako Severský štýl aleboNórsky štýl bývania sú čoraz viac skloňované pojmy, ktoré ale predstavujú rovnaké hodnoty. Čisté línie, jednoduchosť, kvalitu a funkčnosť. Severské národy sa riadia zásadou menej je niekedy viac. Funkčný minimalizmus, na ktorý sa upäli architekti poslednej doby aj na Slovensku skutočne funguje a predáva. Vďaka vysokej praktickosti a nadčasovosti sa dnes severský dizajn zaraďuje medzi najobľúbenejšie štýly interiérov vôbec. Inšpiráciou pre škandinávsky štýl je predovšetkým nádherná okolitá príroda a špecifická klíma studených krajín severnej Európy. Dlhé, mrazivé zimy ľudí nútili zdržiavať sa väčšinu času vo vnútri. Chceli sa preto vo svojich domovoch cítiť čo najpríjemnejšie bez toho, aby cítili akúkoľvek stiesnenosť, ktorá počas zimných dní panovala vonku.

Prírodné materiály a čisté línie

Škandinávsky dizajn využíva prírodné materiály ako drevo, vlna, kožušina a koža. Preferované je drevo v bledých farbách, ktoré do príbytku vnáša útulnú a prívetivú atmosféru domova. Nábytky sú často je natierané na bledé odtiene, ideálne je všetko totálne biele. Toto však nie vždy platí, najmä ak sa začne škandinávsky štýl odvíjať moderným smerom a v nábytku pozorujeme prítomnosť kovových rámov, podnoží, nožičiek, ktoré sú typicky čierne. Vyhľadávaným je pevné a odolné drevo, ako je aj dub biely, z ktorého nemajú len nábytok, ale aj podlahy či dekorácie. Dubové drevo sa často vyskytuje v prírodnej podobe. Typickými sú pre škandinávsky interiér veľké masívne skrine a otvorené knižnice s úhľadne usporiadanými regálovými policami. Podstatnou črtou je zachovať neutrálnosť, čisté línie a zaoblené hrany na nábytku, ktoré sú typickou črtou pre nábytok z masívu, napríklad naše skoro všetky naše jedálenské stoly bez ostrých hrán by v tomto hodnotení obstáli.

Vzdušná a svetelná severská domácnosť

Škandinávsky štýl je predovšetkým o vzdušnosti, minimalizme a funkčnosti bývania v spojení s estetickosťou. Kvôli nedostatku denného svetla sú pre zachovanie svetlosti prostredia nevyhnutnosťou veľké okná bez závesov, prípadne s ľahkými záclonami. Podstatné je aj osvetlenie, pričom namiesto jedného centrálneho svetla sa viac uplatnia stojace lampy či stolné lampy alebo sviečky. Ak nestačia na dosiahnutie žiarivého efektu svietidlá, podsvietené vitríny z masívu vedia už len s pomocou fazetového skla rozohrať krásnu svetelnú hru s lúčmi slnka. Často sa používajú jednoduché trvácne zelené rastliny v umeleckých kvetináčoch.

Neutralita, nadčasovosť a svetlé farby

Dôležitými pre škandinávsky štýl sú tiež neutralita, dlhovekosť a trvácnosť, kvôli čomu sa sústreďuje na kvalitný, vkusný a nadčasový nábytok. Odmieta preplnené miestnosti a uprednostňuje solitérne rozmiestnený drevený nábytok. Prírodné materiály a neutrálne svetlé farby sú pre severský dizajn základom, vďaka čomu je vhodný aj pre menšiu domácnosť, ktorú bledé odtiene opticky zväčšia. Základnými farbami sú okrem prírodnej štruktúry dreva odtiene bielej, čiernej alebo pastelových farieb. Moderný škandinávsky štýl používa ako formu akcentu výrazné farby, ktoré dominujú predovšetkým na doplnkoch. Hrejivú atmosféru si škandinávska domácnosť dopĺňa aj dekami, vankúšmi či kožušinami. Vhodnými sú aj taburetky z masívu alebo s koženým poťahom, ktoré miestnosť zútulnia.

Odporúčané produkty z katalógu v škandinávskom štýle

Páči sa Vám Škandinávsky štýl bývania?

Svoje postrehy alebo dôvody prečo preferujete práve škandinávsky štýl bývania popíšte nižšie v komentári. Ďakujeme, na všetky príspevky sme zvedaví…

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *