Dôležité: Prečítajte si naše mimoriadne opatrenia počas platnosti núdzového stavu SR. Viac info
Sme otvorení! Pracujeme v štandardnom režime za prísnych hygienických podmienok.
Dlhovekosť a multifunkčný dizajn
Zľavy a akcie na nábytok
Široká ponuka dubového nábytku

Starostlivosť o masívny nábytok

Správna starostlivosť o masívny nábytok

Ako sa starať o masívny nábytok?

Pri správnej starostlivosti môže masívny nábytok z tvrdého dreva spôsobovať radosť Vám i budúcim generáciám. Aj preto masívny nábytok často rozoznávame ako generačný nábytok. Aby bola starostlivosť o masívny nábytok správna, odporúča sa pri pravidelnom ošetrovaní dodržiavať nasledovné zásady starostlivosti o masívny nábytok:

Vlhkosť vzduchu a objem vody v masívnom nábytku

Vlhkosť prostredia a najmä vzduchu v okolí masívneho nábytku je dôležité sledovať počas celého roka. Drevený nábytok je živý organizmus s určitým stupňom vlhkosti aj po spracovaní a vysušení dubového dreva. Síce vysušený nábytok z masívu po výrobe v stolárskej dielni získa dôkladné ošetrenie povrchov olejmi a voskmi, je logické, že naďalej bude pracovať. Aby sa zabránilo prípadnému rozťahovaniu dreva či praskaniu  spôsobeného mechanickým pohybom dreva, treba úroveň vlhkosti vzduchu v interiéri udržiavať v rozmedzí 35% až 45%. Ak vopred umiestňujeme masívny nábytok do nestabilného prostredia, kde je zvýšené riziko vlhkosti vzduchu, je dôležité zabezpečiť mierne vetranie, čím sa negatívny vplyv vlhkosti na dubové drevo čiastočne eliminuje. Rovnako je vhodné aspekt zvýšenej vlhkosti regulovať používaním správnej kozmetiky a ošetrovaním masívneho nábytku.

Umiestňovanie nábytku pred priamy zdroj tepla

Z rovnakých príčin ako ovplyvňuje formu a životnosť masívneho nábytku vlhkosť vzduchu a objem vody v nábytku, tak vplýva na nábytky z tvrdého dreva aj neprimerané a nárazové ohrievanie. Dubové drevo je fantastický vodič energie, preto je príjemné, ak pomerne rýchlo natiahne ľudské teplo do sedadla stoličky. Zároveň táto ušľachtilá výhoda masívneho nábytku degraduje tvrdé drevo nadpriemerným vysušovaním, čo časom spôsobí viditeľné škody, ktoré neprídu sympatické každému majiteľovi nábytku. Neumiestňujte preto zbytočne nábytok blízko k priamemu zdroju tepla, akým je radiátor či krb.

 

Dlhodobé priame slnečné žiarenie

Dub patrí k najžiadanejším typom dreva pri výbere masívneho nábytku hlavne kvôli jeho odolnosti a trvácnosti. Avšak podobne ako aj iné prírodné druhy nábytku, aj dubové drevo môže pri dlhodobom vystavení priamemu slnečnému žiareniu vyblednúť a rovnako môžu intenzívne slnečné lúče viesť aj k jeho dehydratácii. Pôsobenie slnka nie je viditeľné okamžite a často sa prejaví až po mnohých rokoch, no napriek tomu mu môžete poľahky predísť používaním vhodných kozmetických prostriedkov.

Ochrana proti poškriabaniu

I keď je dubové drevo veľmi tvrdé a ľahko sa nepoškriabe, nehody sa, samozrejme, stávajú v každej domácnosti. Ak aj na povrchu nábytku objavíte škrabanec, existuje mnoho spôsobov, ako škodu napraviť bez akejkoľvek ujmy na kvalite. Aby sa ale takýmto nehodám predišlo, odporúča sa používanie podšálok a iných podložiek pod poháre a ďalšie druhy kuchynského riadu. Tiež by ste mali zvýšiť opatrnosť a neklásť na nábytok ostré predmety, ktoré riziko poškodenia zvyšujú.

Údržba nábytku

Dubový nábytok je voskovaný, a preto pochopiteľne vyžaduje trochu iný typ pravidelnej starostlivosti ako lakovaný. Približne každé dva až tri mesiace by sa mal povrch nábytku ošetriť správnym čistiacim prostriedkom na báze mydlovej vody a pretrieť navlhčenou hubkou či jemnou utierkou v smere textúry dreva. Prach by sa mal z nábytku pravidelne utierať s čistou a suchou prachovkou.

Na povrch by sa však nikdy nemali používať chemické čistiace prostriedky či leštidlá obsahujúce silikóny. Agresívne chemikálie drevo narúšajú a vysušujú, preto by ste mali byť pri nábytku opatrnejší napríklad aj s odlakovačom či alkoholom. Nechajte si poradiť a používajte iba správne prípravky na ošetrenie dreva či vosk.

Starostlivosť, ktorú si nábytok z masívu vyžaduje sa tisíckrát vráti.