Dôležité: Prečítajte si naše mimoriadne opatrenia počas platnosti núdzového stavu SR. Viac info
Sme otvorení! Pracujeme v štandardnom režime za prísnych hygienických podmienok.
Dlhovekosť a multifunkčný dizajn
Zľavy a akcie na nábytok
Široká ponuka dubového nábytku

Tipy na ochranu nábytku, ako ošetriť masívny nábytok pred vodou, starnutím a drevokazným hmyzom

Tipy na ochranu nábytku, ako ošetriť masívny nábytok pred vodou, starnutím a drevokazným hmyzom
3. marca 2018 dubuadmin
V Blog

Ochrana nábytku – ako na to?

Ako ochrániť masívny nábytok proti vode, starnutiu alebo drevokaznému hmyzu

Ochrana nábytku je samozrejmá aktivita ktorej je potrebné venovať aspoň minimálnu pozornosť. Masívny nábytok je vyrábaný zo starostlivo vyberaného dubového dreva. Drevo na nábytok prechádza veľmi dôkladným a dlhým procesom sušenia a ošetrenia. Zvyšuje sa tým jeho kvalita a zároveň sa stáva odolnejším voči vonkajším vplyvom. Máme pre Vás pár tipov, ako masívny nábytok spraviť ešte odolnejším voči vode, času i škodcom, ako sú huby, plesne či drevokazný hmyz.

Nábytok z masívu Dubu je počas výroby podrobený ekologickej povrchovej úprave. Povrch masívneho nábytku je ošetrený vrstvami vzácnych olejov, ktoré sú vo finálnych etapách obohacované o voskové zmesi. Povrchová úprava je nielen ekologicky priateľská ale zároveň a účinnou prevenciou pred bežnými podmienkami v domácnosti. Časom sa však najmä pri nesprávnej starostlivosti alebo pri zlom zaobchádzaní s nábytkom môže výrazne opotrebovať alebo sa na jeho povrchu objaviť trhlina, ktorá sa stane ideálnym miestom pre škodca. Drevokazný hmyz sa do interiéru môže dostať napríklad s krbovým drevom alebo jednoducho prilezie z neďalekého porastu. V každom prípade prevencia je základom správnej starostlivosti o nábytok. Preto je dôležité poznať správnu starostlivosť o masívny nábytok. Často sa však stáva, že nábytok najviac trpí len kvôli našej nepozornosti či nedostatočnej opatrnosti. Dubu má pre vás pár tipov, ako sa takejto situácii vyvarovať, aj ako si poradiť v prípade, že nastala.

Ochrana nábytku pred teplom, vodou resp. vlhkosťou okolia

Masívny nábytok, ako napríklad jedálenský stôl či iný nábytok do kuchyne, prichádzajú pravidelne do kontaktu s jedlom, kuchynskými riadmi a inými nádobami. Je samozrejmé, že nábytok z masívu, ktorý je vystavovaný rozličným tekutinám či horúcim predmetom, je viac namáhaný. Znehodnoteniu nábytku sa dá ľahko predísť, ak sa budete riadiť radami základnej starostlivosti o masívny nábytok. Zhoršené podmienky sa však dajú výrazne zmierniť aj dodatočným ošetrením povrchu. Drevo stačí jednoducho natrieť prírodným tungovým olejom. Na povrchu vytvára tvrdšie a vode odolné prekrytie s jemným zlatistým sfarbením, ktoré na rozdiel od iných olejov netmavne. Nábytok potretý olejom z dreva sa tak stane odolným voči vode, teplu i liehu. Viac o oleji a jeho aplikácii sa dočítate tu.

Ochrana starnúceho dreveného nábytku

Na masívny nábytok prirodzene vplýva aj čas. Drevo síce starne pomaly, ale predsa len sa na ňom podpíše aj čas. Proces starnutia sa dá ľahko oddialiť použitím správneho ošetrovacieho prípravku. Dubu na obnovu či renováciu nábytku z masívu odporúča najmä vosk Antikwachs na báze včelieho vosku a karnauby, oleja z listov juhoamerickej palmy. Výdatne vyživuje a chráni akýkoľvek drevený povrch. Vytvorí na ňom príjemný mäkký film s antistatickými vlastnosťami a vďaka pigmentácii svetlostálymi farbami s dlhou životnosťou zaručí nábytku svieži vzhľad. Podrobné informácie o vosku, ako aj o jeho použití sa dozviete tu.

Ako sa škodcovia dostanú do nábytku naším pričinením a následná ochrana nábytku

Červotoče a podobné druhy sa do príbytku môžu dostať rôznymi spôsobmi. Jedným je dokúpenie nábytku, ktorý už mal majiteľa. Pri nábytku z druhej ruky si často nemôžeme overiť, akým podmienkam bol vystavený. Niektoré vintage kúsky síce vedia pekne dotvoriť dizajn interiéru s masívnym nábytkom, ale môžu ukrývať i nemilé prekvapenie v podobe škodcov. Tie sa potom premiestnia na zdravé kusy a napadnú ich cez chyby štruktúre, ktoré vznikajú napríklad pri vystavení nábytku vysokým teplotám a podobne. Hmyz sa rovnako jednoducho môže dostať do domácnosti aj v dreve do krbu či kachlí.

Čo robiť, ak nábytok z masívu napadli červotoče?

Ochrana nábytku nemusí byť v prvom rade zlá a drevokazný hmyz v nábytku si taktiež nemusíme všimnúť hneď a predsa sa vyskytne problém. Zvyčajne ho spozorujeme až podľa jemného prachu z vyhryzených dierok. V takom prípade treba ihneď nábytok odstaviť od ostatného nábytku a skontrolovať, či ide o jediný napadnutý kus. Následne si ho podrobne prehliadnite a určite miesto a rozsah  napadnutia. Ak je poškodenie malé, nábytok sa ešte dá zachrániť. Drevokazný hmyz sa dá zlikvidovať viacerými možnosťami – od zaužívaných prírodných receptov po chemické ošetrenie, ktoré v dnešnej dobe patrí k najpoužívanejším. Jedným zo spôsobov je tiež napustenie dreva akrylátovou živicou. Živica vnikne do dreva a naplní chodbičky vybudované hmyzom. Drevo ošetrené živicou prestane drevokaznému hmyzu chutiť a zároveň sa spevní. V každom prípade je dobré kontaktovať špecialistu, ktorý odborne posúdi rozsah napadnutia a určí ďalší postup.

Ochrana nábytku – naše vybrané produkty:

Komentárov (0)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*