Blog

Provensálsky štýl (Štýly bývania: 4. časť)

Provensálsky štýl bývania - Dubu.sk Biely nábytok z masívu

Provensálsky štýl je zosobnením jemnosti, nežnosti a pokoja pôvabného francúzskeho vidieka

Provensálsky štýl sa spája s juhovýchodom Francúzska pri Stredozemnom mori a radí sa medzi niekoľké typy vidieckej domácnosti. Vidiecky štýl sme si už opísali v prvej časti seriálu Štýly bývania. Ako sa teda francúzsky vidiek odlišuje od bežného vidieckeho štýlu?

Pre štýl francúzskeho vidieka, inak známeho ako provensálsky štýl, je základom klasický francúzsky štýl, ktorý vznikol v kultúrnom centre krajiny, v Paríži. Vidiečanom na rozdiel od mešťanov nevyhovoval, preto si ho časom prispôsobili. Provensálsky štýl je ale natoľko jedinečný a špecifický, že sa líši od ostatných typov francúzskeho vidieka. Môže za to spojitosť s oblasťou Provensálskavplyv stredomorského štýlu.

Provensálsky domov je plný nežnosti a levandule

Štýl Provence je typický hlavne svojou ženskosťou, jemnosťou a pokojnou atmosférou, ktorá obyčajný dom razom premení na vysnívaný domov. Romantický provensálsky interiér so sebou prináša závan minulosti a harmónie, čo je v priamom kontraste s dnešnou uponáhľanou dobou.

Provensálsky štýl sa spája sa hlavne s rôznymi odtieňmi bielej na nábytku, patinou, pastelovými farbami či kvetinovými tapetami na stenách. Charakterickými kvetmi pre oblasť Provensálska sú ruže, no najmä levanduľa, ktorá sa objavuje v podobe sušených i živých kytíc, ale aj na doplnkoch, ako sú vankúše, keramika a podobne. Okrem nich sa využívajú prútené koše, stolné lampy a kovové dekorácie.

Nežná francúzska elegancia

Je vhodný hlavne pre rodinne založených ľudí, pre ktorých domov predstavuje výnimočné miesto plné pokoja a lásky. Provensálske bývanie je ozdobné, ale vkusné. Preto by sa malo pri zariaďovaní interiéru dbať na vyváženosť prvkov. Inak namiesto francúzskej elegancie vznikne v domácnosti iba obyčajný gýč.

Provensálsky nábytok uprednostňuje masívne bledé drevo ako dub alebo masívny nábytok natretý rozličnými odtieňmi bielej fary. Biely nábytok pôsobí jemne a elegantne, pričom priestory opticky zväčší a rozžiari. Vďaka prípadnej patine môže vytvárať aj dojem starožitnosti. Kvôli neutrálnejšiemu dizajnu je ale možné ho kombinovať aj s inými štýlmi interiéru. Napríklad, niekedy je pre provensálsky štýl vyčlenená iba jedna miestnosť v domácnosti. Mnohokrát je preferovaný najmä v kuchyni či jedálni alebo v spálni.

Biely nábytok a pastelové odtiene

Nábytok v provensálskom štýle je zvyčajne smotanovej, slonovinovej či maslovej farby. Môže niesť aj znaky jemného používania. Bielu farbu dopĺňajú pastelové odtiene ružovej, tyrkysovej a levanduľovej fialovej na stenách či okeniciach. Populárnou je aj neomietnutá stena či tapety s romantickými vzormi. V rámci kuchyne bývajú stoličky a stôl biele, prípadne v tradičnom prevedení s ponechanou štruktúrou dreva. Charakteristickými sú aj oblé tvary nábytku, preto sa za ukážkový provensálsky stôl považuje oválny stôl so zaujímavým detailom v podobe zaujímavo vyrezávaných nôh. Keďže ide o vidiecky štýl, stoličky môže nahradiť aj drevená lavica na sedenie.

3 nábytky z ponuky v provensálskom štýle

Spálňa v provensálskom štýle

Provensálsky štýl v spálni navodzujú svetlé farby na nábytku i na stenách. Podstatou je veľká posteľ z masívu v prírodnom alebo v bielom prevedení s vyšším čelom s bielymi nočnými stolíkmi po bokoch. Útulnú atmosféru dotvorí i posteľná bielizeň s nežným vzorom či tlmené svetlo stolných lámp s väčšími tienidlami. Ani v spálni nemožno zabúdať na doplnky. Dôležitou súčasťou sú dekorácie ako obrusy, deky, vázičky, kvetiny, nástenné hodiny a zrkadlá či záclony, čím sa umocní celkový výraz nežnej domácnosti v provensálskom štýle.

3 doplnky z ponuky v provensálskom štýle

Nástenné hodiny Everything Stops For Tea 815x55x815

SKU: HOD030
Na objednávku
112,00  s DPH

Provensálske biele zrkadlo na stenu 110x4x75 cm

SKU: VEXLI015
1 ks na sklade
432,00  s DPH

Páči sa Vám Prevensálsky štýl bývania?

Svoje postrehy alebo dôvody prečo preferujete práve tento štýl bývania popíšte nižsie v komentári. Ďakujeme, na všetky príspevky sme zvedaví…

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *