Dôležité: Prečítajte si naše mimoriadne opatrenia počas platnosti núdzového stavu SR. Viac info
Sme otvorení! Pracujeme v štandardnom režime za prísnych hygienických podmienok.
Dlhovekosť a multifunkčný dizajn
Zľavy a akcie na nábytok
Široká ponuka dubového nábytku

Provensálsky štýl (Štýly bývania: 4. časť)

Provensálsky štýl (Štýly bývania: 4. časť)
9. augusta 2018 dubuadmin
V Blog

Provensálsky štýl je zosobnením jemnosti, nežnosti a pokoja pôvabného francúzskeho vidieka

provence

Provensálsky štýl sa spája s juhovýchodom Francúzska pri Stredozemnom mori a radí sa medzi niekoľké typy vidieckej domácnosti. Vidiecky štýl sme si už opísali v prvej časti seriálu Štýly bývania. Ako sa teda francúzsky vidiek odlišuje od bežného vidieckeho štýlu?

Pre štýl francúzskeho vidieka, inak známeho ako provensálsky štýl, je základom klasický francúzsky štýl, ktorý vznikol v kultúrnom centre krajiny, v Paríži. Vidiečanom na rozdiel od mešťanov nevyhovoval, preto si ho časom prispôsobili. Provensálsky štýl je ale natoľko jedinečný a špecifický, že sa líši od ostatných typov francúzskeho vidieka. Môže za to spojitosť s oblasťou Provensálskavplyv stredomorského štýlu.

Provensálsky domov je plný nežnosti a levandule

Štýl Provence je typický hlavne svojou ženskosťou, jemnosťou a pokojnou atmosférou, ktorá obyčajný dom razom premení na vysnívaný domov. Romantický provensálsky interiér so sebou prináša závan minulosti a harmónie, čo je v priamom kontraste s dnešnou uponáhľanou dobou.

Provensálsky štýl sa spája sa hlavne s rôznymi odtieňmi bielej na nábytku, patinou, pastelovými farbami či kvetinovými tapetami na stenách. Charakterickými kvetmi pre oblasť Provensálska sú ruže, no najmä levanduľa, ktorá sa objavuje v podobe sušených i živých kytíc, ale aj na doplnkoch, ako sú vankúše, keramika a podobne. Okrem nich sa využívajú prútené koše, stolné lampy a kovové dekorácie.

Nežná francúzska elegancia

Je vhodný hlavne pre rodinne založených ľudí, pre ktorých domov predstavuje výnimočné miesto plné pokoja a lásky. Provensálske bývanie je ozdobné, ale vkusné. Preto by sa malo pri zariaďovaní interiéru dbať na vyváženosť prvkov. Inak namiesto francúzskej elegancie vznikne v domácnosti iba obyčajný gýč.

Provensálsky nábytok uprednostňuje masívne bledé drevo ako dub alebo masívny nábytok natretý rozličnými odtieňmi bielej fary. Biely nábytok pôsobí jemne a elegantne, pričom priestory opticky zväčší a rozžiari. Vďaka prípadnej patine môže vytvárať aj dojem starožitnosti. Kvôli neutrálnejšiemu dizajnu je ale možné ho kombinovať aj s inými štýlmi interiéru. Napríklad, niekedy je pre provensálsky štýl vyčlenená iba jedna miestnosť v domácnosti. Mnohokrát je preferovaný najmä v kuchyni či jedálni alebo v spálni.

Biely nábytok a pastelové odtiene

Nábytok v provensálskom štýle je zvyčajne smotanovej, slonovinovej či maslovej farby. Môže niesť aj znaky jemného používania. Bielu farbu dopĺňajú pastelové odtiene ružovej, tyrkysovej a levanduľovej fialovej na stenách či okeniciach. Populárnou je aj neomietnutá stena či tapety s romantickými vzormi. V rámci kuchyne bývajú stoličky a stôl biele, prípadne v tradičnom prevedení s ponechanou štruktúrou dreva. Charakteristickými sú aj oblé tvary nábytku, preto sa za ukážkový provensálsky stôl považuje oválny stôl so zaujímavým detailom v podobe zaujímavo vyrezávaných nôh. Keďže ide o vidiecky štýl, stoličky môže nahradiť aj drevená lavica na sedenie.

provensálsky štýl spálňa

Spálňa v provensálskom štýle

Provensálsky štýl v spálni navodzujú svetlé farby na nábytku i na stenách. Podstatou je veľká posteľ z masívu v prírodnom alebo v bielom prevedení s vyšším čelom s bielymi nočnými stolíkmi po bokoch. Útulnú atmosféru dotvorí i posteľná bielizeň s nežným vzorom či tlmené svetlo stolných lámp s väčšími tienidlami. Ani v spálni nemožno zabúdať na doplnky. Dôležitou súčasťou sú dekorácie ako obrusy, deky, vázičky, kvetiny, nástenné hodiny a zrkadlá či záclony, čím sa umocní celkový výraz nežnej domácnosti v provensálskom štýle.

2 komentáre

 1. Dasa 5 mesiacov ago

  Prajem pekny den, mozte mi napisat, ako sa vola typ nabytku na obrazkoch. Je nadherny, ale nenasla som ho v ziadnom internetovom obchode. Dakujem Dasa

  • Autor
   dubuadmin 5 mesiacov ago

   Dobry vecer, konkretny styl nabytku je stale k dispozicii na objednavku. Blizsie sme Vam o tom napisali na Vas email. Dakujeme, pekny vecer prajeme z dubu.sk

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*