Ostatné

Ako sa robí decoupage alebo dekupáž (servítkovanie) krok za krokom

Dekupáž (decoupage) aplikovaná na drevennom nábytku

Udržateľnosť je filozofiou dneška. Preto miesto vyhadzovania plne funkčných, dobrých vecí aj my podporujeme renováciu nábytku. Ako vdýchnuť poličkám nový a moderný vzhľad namiesto vyhodenia? Ako si zabezpečiť funkčný kus nábytku vo farbe, ktorá sa práve hodí do vašej vysnívanej kuchyne alebo pripravovanej detskej izby? Jednoduchú a rýchlu premenu zabezpečí dekupáž, teda servítkovanie, ktoré zvládne naozaj každý. Poradíme vám, ako na to!

O dekupáži, alebo servítkovej metóde, ste už určite počuli. Táto veľmi jednoduchá a pritom praktická technika ponúka veľa možností, ako svoj interiér zveľadiť, oživiť, skrášliť a využiť to, čo už doma máte. Staré krabice sa vďaka servítkovaniu premenia na pôsobivý odkladací priestor, plechové nádoby od sušeného mlieka alebo kávy môžete opätovne použiť na odkladanie pier, pasteliek či štetcov v detskej izbe a drevenému nábytku vdýchnete nový život.

Čo na servítkovanie potrebujete?

Servítková metóda sa dá uplatniť na rozličné druhy materiálu – najčastejšie sa používa na drevo, sklo, kameň, keramiku alebo plech, ale až prekvapivo ľahko oživí aj sviečky (náš tip, ako urobiť dekupáž sviečky, nájdete nižšie v texte).

Na vytvorenie vzorov je možné použiť viaceré materiály, ako napríklad:

  • papierové obrúsky, ergo servítky,
  • baliaci papier,
  • tapety,
  • časopisy, katalógy,
  • découpage papiere (špeciálne vyrobené papierové vzory pre toto remeslo),
  • a dokonca aj látky (tkaniny).

Na fixáciu vzorov (papiera) na podklad je možné použiť viaceré nátery, ako sú lepidlá, fermeže, laky a iné vrchné nátery. Pri aplikácii dekupáže na masívny nábytok vám odporúčame použiť vrchný náter Frenchic Finishing Coat, ktorý hravo splní úlohu lepidla a zároveň vytvorí ochranný vrchný náter.

Kvetinové vzory na špeciálnom papieri pre dekupáž

Kvetinové vzory na špeciálnom papieri pre dekupáž • Foto: ArtsyBee, pixabay.com

Ako začať so servítkovou metódou?

Premyslite si interiérovú premenu a pripravte si kus nábytku či napríklad odkladací box, ktorému chcete vdýchnuť nový život. Budete tiež potrebovať servítky, ktorých dizajn sa vám páči a hodí sa na premenu. Začiatočníci môžu namiesto klasických servítok použiť ryžový papier, ktorý sa nevystrihuje, ale len trhá. Servítky môžete použiť celé alebo len motív, ktorý sa vám páči; ten si vystrihnite. Budete potrebovať štetec, fixačný náter (napríklad už spomínaný Frenchic Finishing Coat s matným efektom), ktorý plní funkciu lepidla, prípadne ozdoby podľa vašich preferencií.

Tip: Kde kúpiť ryžový papier? Je cenovo dostupný v e-shopoch s kreatívnymi drobnosťami a predáva sa jednofarebný alebo už so zaujímavými vzormi.

Tip: Na plochy, ktorých sa často dotýkate a ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu, použite odolný konzervačný lak Tuff Top Coat v matnej alternatíve. Je extra odolný, má UV filter a jedným z jeho hlavných benefitov je, že nepoškodzuje ani životné prostredie, ani nemá v interiéri vplyv na zdravie človeka.

Osviežte sklený povrch

Sklo ako podkladový materiál je veľmi vďačné, pretože má hladký povrch. Dekupážou sa dajú ozdobiť sklené svietniky, vázy či podnosy. Sklo najprv dôkladne umyte, prípadne použite aj odmasťovací prostriedok.

Servítkovanie môžete urobiť na hladkú sklenú plochu alebo plochu môžete najprv natrieť podkladovou farbou. Na pripravený sklený povrch naneste vrstvu lepidla, ale pri natieraní postupujte opatrne. Príliš hrubá vrstva lepidla by mohla servítku rozmočiť. Na vrstvu lepidla nalepte servítku – buď celú alebo len vystrihnutý motív. Hneď aplikujte ďalšiu vrstvu lepidla, aby sa servítka zafixovala. Nechajte zaschnúť a je to!

Dekupáž aplikovaná na sklenenú misu

Dekupáž aplikovaná na sklenenú misu • Foto: Lilli deVille, pinterest.com

Ak ste sklený povrch natreli podkladovou farbou, servítok nanášajte priamo na túto vrstvu a zafixujte lepidlom.

Ak chcete nalepiť niekoľkovrstvové servítky, nanášajte každú vrstvu zvlášť, inak by sa vám na povrchu mohli tvoriť bubliny. Po každej nanesenej vrstve ju nechajte dôkladne vyschnúť. Na záver je možné povrch servítky ešte doplniť maľbou akrylovými farbami, prípadne zmiešať klasické temperové farby s duvilaxom a dizajn domaľovať podľa vlastných predstáv.

Servítkový povrch vydrží oprskanie vodou, no dôkladnému umývaniu pod tečúcou vodou sa vyhnite. Ak vás dizajn prestane baviť, rozstrihnite servítku a zo skla ju jednoducho odstráňte.

Oživte váš interiér textíliou

Máte doma starú rifľovinu a neviete, čo s ňou? Postrihajte ju na kúsky a tie nakombinujte dokopy. Pripravte si drevenú krabicu a premeňte ju vďaka rifľovine na trendový odkladací kúsok do tínedžerskej spálne.

Drevo je mimoriadne nasiakavý materiál, aj lepidlá a farby sa doň pekne vpijú. Ak je drevo neopracované a na povrchu sú nerovnosti, pred samotnou dekupážou drevený povrch ošmirgľujte dohladka, aby ste najväčšie nerovnosti vyrovnali. Pripravenú drevenú krabicu natrite lepidlom a textíliu po častiach prilepte. Ak ide o väčší kus látky, pripevňujte ju na drevo po častiach.

Zdá sa vám textília príliš fádna? Dekorujte ju korálkami či trblietkami, na ich upevnenie môžete použiť aj tavnú pištoľ.

Ako upraviť drevený nábytok?

Ak chcete urobiť dekupáž na drevený stolík alebo stoličku, je vhodné si drevo najprv pripraviť. Opracované a lakované povrchy stačí očistiť alebo odmastiť čistiacim prostriedkom. Následne môžete aplikovať vrstvu farby alebo vrstvu lepidla. Potom prichádza na rad servítka alebo vybraný vzor, ktorý necháte na povrchu zaschnúť. Poslednou vrstvou je opäť lepidlo, ktoré servítku na povrchu zafixuje.

Aby ste dosiahli požadovaný efekt, vo finálnom kroku niektoré časti drevenej plochy jemne ošmirgľujte. Získate tak trendovú starú patinu. Takýto efekt docielite už počas nanášania farby tak, že ju na niektorých miestach utriete handrou, čím vám vzniknú nedokonalo natreté miesta.

Pre menej trpezlivých, prípadne menej zručných existuje rýchla verzia s použitím  ekologického impregnačného prípravku Frenchic Finishing Coat, ktorý výborne kryje a zafixuje požadovanú servítku. Stačí, keď na pripravený drevený povrch umiestnite požadovaný vzor, namočíte si hubku do tohto krycieho vrchného náteru a odtláčate ju na servítku. Ak sa vám zdá, že ste náteru použili príliš veľa, druhou suchou hubkou prebytočný prípravok zo servítky vysajete. Po zaschnutí nanesiete ešte jednu vrstvu kvôli fixácii. Je to skutočne rýchle a bez veľkého neporiadku. Podobne si môžete upraviť vnútro drevených skriniek alebo zásuviek vášho nočného stolíka, detských políc či odkladacieho priestoru v komore.

Bonus: S drevenými materiálmi sa výborne kombinuje epoxid, do ktorého môžete zaliať sušené kvety, kovové ozdoby, prípadne svetelné ozdoby. Z epoxidu sa tvoria aj tácky, prstienky či náramky.

Ako urobiť dekupáž sviečky?

Túto dekupáž zvládnu aj začiatočníci, aj tí, ktorí k ručnému tvoreniu nemajú vzťah. Postačí vám pripraviť si sviečku (najlepšie bielu, ale môže byť aj farebná – napríklad zlatá farba priťahuje hojnosť), papier na pečenie, žehličku (áno, na žehlenie) a servítku s motívom, ktorý sa vám páči.

Vystrihnite zo servítky obrázok, priložte ho k sviečke, prikryte ho papierom na pečenie a priložte rozohriatu žehličku. Obrázok sa odtlačí na sviečku bez použitia lepidla. Výsledok je hotový za pár sekúnd.

Dekupáž aplikovaná na sviečky

Kvetinová dekupáž aplikovaná na sviečky • Foto: pinimg.com

Dekupáž môže byť výborným spôsobom zrelaxovania unavenej mysle, zabavenia detí alebo vhodnou príležitosťou vyskúšať nové veci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

For security, use of CloudFlare's Turnstile service is required which is subject to the CloudFlare Privacy Policy and Terms of Use.