Dostávate aj vy “dobré rady” ako sa starať o váš nábytok? Pozor! Niektoré informácie bývajú skreslené alebo žiaľ nepravdivé. Tu je pár mýtov na vyvrátenie.
Investovanie do masívneho nábytku je preukázateľne najlepšou voľbou ako si zariadiť domov či kanceláriu kvalitným, pohodlným a dizajnovým nábytkom. Mnoho zákazníkov po obstaraní masívu nemá dostatok informácií o starostlivosti o masívny nábytok alebo ich majú až príliš, no niektoré nestoja za veľa. Je čas vyvrátiť tri mýty v starostlivosti o masívny dubový nábytok.
Mýtus č. 1: Masívny nábytok je náročný na starostlivosť
Mýtus, ktorý sme odpozorovali od nových zákazníkov nášho obchodu. Radi by si náš nábytok zakúpili, no odrádza ich tvrdenie, že je potrebné ho často ošetrovať olejom a voskom. Áno je pravda, že olejová povrchová úprava dreveného nábytku je dôležitá pre zachovanie jeho vzhľadu, či ochranu pred mechanickým poškodením. Pravidelná starostlivosť o masívny nábytok tiež pomáha predísť opotrebeniu, ktoré vedie k predčasnej výmene Vašich obľúbených kusov nábytku. Pod pravidelnosťou si však mylne nepredstavujte každodennú starostlivosť o nábytok pracným olejovaním, ktoré ste možno zažili desať a viac rokov dozadu. Dnešná moderná kozmetika je o kus ďalej.
Tak ako sa starať o masívny nábytok?
Povrchová úprava masívneho dreva vzácnymi olejmi je potrebná približne každých 12 mesiacov, prípadne menej často ak je nábytok mimo dosahu používania a trenia. Masívny nábytok nepotrebuje žiadnu prehnanú starostlivosť. Ide skôr o bežnú údržbu na báze mydla reagujúcu proti prachu a iným nečistotám rovnako ako umývate nečistoty z kovu či skla. Pozor však na prípravky obsahujúce alkohol či agresívne látky, ktoré by mohli rozleptať olejovú vrstvu nábytku. Čiže staré dobré Pronto si pre svoj masív nemíňajte.
3 odporúčané čistiace prostriedky na masívny nábytok
Čistiaci balzám na nábytok HeneVital Reinigungsbalsam, koncentrát, 1l
Čistiaci voskový olej na nábytok Wachs & Ölpflege
Ako regenerovať masívny nábytok?
Povrchová úprava masívneho dreva vzácnymi olejmi je potrebná približne každých 12 mesiacov, prípadne menej často. Masívny nábytok nepotrebuje žiadnu prehnanú starostlivosť, ale skôr bežnú údržbu proti prachu a iným nečistotám rovnako ako napríklad nábytok z kovu či skla. Ak už príde na seriózne vyživovanie a obnovenie krycej vrstvy oleja na nábytku odporúčame Dánsky olej od britského výrobcu Rustins. Ide o unikátnu zmes vzácnych olejov na interiérové ošetrovanie a údržbu masívneho nábytku. Dánsky olej Rustins obsahuje najmä tungový olej a ďalšie špeciálne prísady vhodné na vyživovanie a ochranu dreveného nábytku. Výsledky sú dosiahnuteľné jednoducho aj v amatérskych podmienkach a s výsledkom budete zaručene spokojní.
3 odporúčané malé balenia oleja na masívny nábytok
Dánsky olej Rustins Original Danish Oil na drevo a masívny nábytok
Tvrdý impregnačný voskový olej HeneVital Arbeitsplattenöl na pracovné dosky na krájanie
Mýtus č. 2: Vlhkosť je najčastejším dôvodom poškodenia masívneho nábytku.
Vlhké prostredie je považované za najčastejšiu príčinu poškodenia dreveného nábytku. Vlhkosť vzduchu v miestnosti by sa mala pohybovať v rozmedzí od 40% do 60%. Nie je to však jediný dôvod, prečo sa Váš nábytok môže znehodnotiť. Jeho vystavenie intenzívnemu slnečnému žiareniu je veľmi škodlivé a môže spôsobiť vyblednutie či dehydratáciu dreva. Masívny nábytok by preto nemal byť vystavovaný priamemu slnečnému žiareniu. Na ochranu Vášho nábytku, ktorý je vystavovaný vlhkosti odporúčame použiť Tungový olej od talianskeho výrobcu Borma Wachs, ktorý je odolný voči vode, teplu a liehu. Tento prírodný olej má jemne zlaté sfarbenie a vytvára tvrdšie a vode odolné prekrytie. Odporúčame tiež Tungový olej od dánskeho výrobcu Rustins. Jeho špeciálnou vlastnosťou je vysoká odolnosť proti vode. Veľkou výhodou je, že môže prísť do styku s potravinami.
3 Oleje určené na vode-odolnosť a vlhké prostredie
Impregnačný teakový olej HeneVital Teaköl na tvrdé masívne drevo
Impregnačný tungový olej na kuchynské dosky a vlhké prostredie
Ako sa starať o masívny nábytok v exteriéri?
V prípade umiestnenia Vášho nábytku do exteriéru odporúčame pravidelnú ochranu pred slnečným žiarením použitím oleja na ochranu exteriérového nábytku. Čo je však mimoriadne dôležité je overiť pri exponovaní nábytku v exteriéri, či bol nábytok na také prostredie skonštruovaný? Napr. či bol použitý správny druh lepidiel je alfou a omegou pri vyšších teplotách na slnku. Exteriérový olej od britského výrobcu Rustins predstavuje unikátnu zmes prírodných rastlinných olejov a iných špeciálnych ingrediencií na ochranu všetkých typov exteriérového nábytku. Obsahuje UV filtre, ktoré nábytku dodávajú vyššiu odolnosť voči slnečnému žiareniu. Vynikajúce vlastnosti má rakúsky UV olej z línie HeneVital od firmy Henelit.
Oleje odolné UV žiareniu a vplyvom počasia
Exteriérový olej Rustins Exterior Wood Oil na drevo, exteriér a záhradný nábytok
Olej na drevo do exteriéru s UV filtrom HeneVital UV-Schutzöl na ochranu dreva a nábytku
Mýtus č. 3: Oprava škrabancov je náročná.
Mnoho ľudí si myslí, že v prípade drobného poškodenia olejovaného masívneho nábytku škrabancami bude potrebné zrenovovať celý jeho povrch krycou kozmetikou. To môže byť časovo aj finančne náročné ale často je to zbytočné. Toto je pravdupovediac zrejme najlepšia výhoda olejov oproti lakom.
Ako opraviť olejovaný masívny nábytok?
Sme vďační za prírodnú ošetrujúcu kozmetiku na báze včelích a karnaubských voskov. My preferujeme spôsob, ako opraviť škrabance jednoducho, rýchlo a účinne. Tekutý vosk na škrabance zamaskuje všetky jemné povrchové škrabance na drevenom nábytku a povrch dreva prirodzene zmatní a doplní mu prirodzený vzhľad. Vosk patrí medzi prirodzené konzervanty nábytku a v prípade potreby sa dá doleštiť do vysokého lesku presne podľa Vašej potreby či štýlu. Pri opravách je potrebné tekuté vosky aplikovať na škrabance pomocou mäkkej handry a nechať niekoľko minút zaschnúť. Následne vyčistiť čistou suchou handrou. Tento proces Vám zaberie len niekoľko minút a Váš nábytok pôsobí opäť bezchybne. Ak sa na table stola alebo stolíka vyskytol suchý krúžok po pohári je tu prvá pomoc – Odstraňovač suchých krúžkov. Pre mechanické poškodenia je na trhu veľa preparátov na báze vosku, ktoré za tepla pretlemíte do nerovnosti. Našou voľbou je však Dánsky líder na trhu – tavný tmel Wood Repair.
Prípravky na zamaskovanie škrabancov a drobných prasklín
Odstraňovač vyschnutých krúžkov Ring Remover, 125ml
Sada pre opravu dreva, Wood Repair Knot Filler Compact Kit
Vyvrátili sme pre Vás niektoré z mýtov starostlivosti o masívny nábytok?
Napíšte nám v komentári, či vám niektorá z odporučených metód pomohla a ak áno ako? Budeme vďační za vaše postrehy na tému starostlivosti o nábytok.